Aziz Mahmud Hüdayi Şiirleri | Şiir Dünyası

Aziz Mahmud Hüdayi

Aziz Mahmud Hüdayiİstanbul şehrinde bulunan 3 büyük veliden biridir. Osmanlı Devleti zamanında 1541-1628 yılları arasında yaşamıştır. Mezarı Üsküdar'daki kendi adıyla anılan caminin yanındadır.

Aziz Mahmud Hüdayi, tasavvuf ehli olup tasavvufun önde gelen isimlerinden Cüneyd-i Bağdadi'nin soyundan gelmektedir ve seyyiddir. Şereflikoçhisar'da doğmuş olup, çocukluk yıllarını Sivrihisar'da geçirmiştir.

Genç Osman'ın tahttan indirilmesine neden olan hacca gitme isteği konusunda kendisini uyarıp orduyu başsız bırakıp hacca gitmemesini tembihledi ise de Genç Osman gençliğine güvenerek kendisini dinlememiştir. Ve başına Osmanlı tarihinin en hazin olayları gelmiştir.

Aziz Mahmud Hüdayi, aynı zamanda şer'i ilimlere de hakimdi. Bu nedenle uzun süre kadılık yapmıştır. Son olarak Bursa'da bu görevi hocası Nasırzade ile birlikte yapmıştır. Tasavvufa girişi burada olmuştur.

Daha sonraki görüşmelerinde kendisini müridliğe kabul etmiştir. Sonra da Kadı Mahmûd'un kalbindeki kesâfetin temizlenmesi için, yâni kadılık makamının kendisine verdiği gurur, kibir ve ucûbu imhâ etmek için sırtındaki kaftanıyla Bursa sokaklarında ciğer satmasını emir buyurdu. Ayrıca dergâhın helâ temizleyiciliği vazîfesini yapmasını istedi.

Pir Üftâde'nin huzûruna tam bir teslîmiyyet ve hâlisiyyet içinde gelen Kadı Mahmûd Efendi, üstadının emirlerine can ü gönülden tâbî oldu. Nefsâniyetini besleyen bütün dünyevî alâkalardan el çekti. Kendisini samîmiyetle mürşidinin talimatlarına râm ederek kısa zamanda büyük mesâfeler aldı.Toplam 539 Şiir Arasından 1 - 20 Arası Şiir Görüntüleniyor.

 • Toplam Şiir Sayısı:
  539
 • Toplam Eser Sayısı
  0
 • Şair Görüntüleme Sayısı:
  120
 • Şiirlerinin Toplam Görüntüleme Sayısı:
  312
 • Şiirlerine Verilen Toplam Yıldız:
  0
 • Şiirlerine Verilen Ortalama Yıldız:
  0,00/5
 • Şiirlerine Yapılan Toplam Yorum Sayısı:
  0

İçeriği Paylaş


Rastgele 3 Şiir

Kemter Kuluyum


Bâga Misâl-i Cû Kim Akar Sâgar Olmasa


Osman Paşa Eydür (Bizimdir)